Historia

 

Piwo w Lwówku Śląskim warzone jest od 1209 roku. Do dziś powstaje ono zgodnie z tradycyjnymi recepturami, dzięki czemu uznawane jest za jedno z najsmaczniejszych piw w Polsce.

  • 1209
  • Lwówek Śląski otrzymał prawa miejskie i przywilej warzenia piwa w 1209 r. od Henryka I Brodatego. Zgodnie z prawem miasto miało monopol na sprzedaż swojego trunku w promieniu jednej mili, co prowadziło do zatargów z browarami szlacheckimi innych miast. W 1580 r. swój browar uruchomił tu Ewangelicki Zakon Joannitów będący protestanckim zakonem rycerskim. Legenda głosi, że raz w kadzi utopił się zakonnik, a uwarzone wówczas piwo było nad wyraz smaczne. Konsumenci zaczęli się więc domagać, aby już zawsze do piwa „zakonnego braciszka dodawać”.

  • 1861
  • Piwo warzono w tym samym miejscu od początku XIII wieku. Jednak w trakcie dwóch pożarów zamku spłonął również browar. Piastowie zaniechali odbudowy a lenno zamkowe przekazali Miastu Lwówek. Rajcy miejscy w niedługim czasie podjęli decyzję o odbudowie browaru do dziś zachowały się podpory kotła warzelnego z XV wieku. Browar Miejski działał około 300 lat niestety nie słynął z jakości piw. W 1850 roku przejęło go Bractwo Browarne po jedenastu latach w 1861 browar sprzedano Juliusowi Hohbergowi.

  • 1882/92
  • W latach 1882-1892 znacznie go rozbudował – modyfikacjom została poddana słodownia, ujęcie wody, zakupiono nowoczesne urządzenia, w tym maszynę parową do produkcji lodu. Uczynił z przedsiębiorstwa jedno z największych tego typu na Dolnym Śląsku. Po śmierci Juliusza Hohberga w 1907 roku, właścicielami browaru zostali jego synowie Edwin i Paul. Współwłaściciele kontynuowali rozbudowę zakładu. Ich staraniem powiększono teren browaru, wzniesiono nowy budynek administracyjny oraz suszarnię. W 1921 roku browar przekształcono w spółkę akcyjną J. Hohberg, Bierbrauerei und Malzfabrik Aktiengesellschaft. Oprócz produkcji piwa w zakładzie produkowano również: słód, lemoniadę i wody mineralne.

  • 1936
  • W 1936 roku przedsiębiorstwo zostało przejęte przez browar z Görlitz. Zmieniono nazwę firmy na Hohberg Brauerei A.G. W czasie II wojny światowej browar nie zaprzestał produkcji.

  • 1939/45
  • W latach 1939-1945 produkowane w Lwówku Śląskim piwo trafiało zarówno do lokalnych odbiorców jak i na potrzeby wojska. Produkcję w browarze wstrzymano na krótko w 1945 roku w związku z zajęciem go przez Armię Czerwoną. Wznowiono ją jednak już kilka miesięcy później. Zakład został znacjonalizowany i podporządkowany Oddziałowi Centralnego Zarządu Przemysłu Fermentacyjnego we Wrocławiu.

  • 1950
  • W 1950 roku zarządcą browaru zostały Jeleniogórskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze. Rozpoczęto gruntowna modernizację zakładu. Zdemontowano wiele przedwojennych urządzeń. W ich miejsce zainstalowano nowe o większej wydajności. W 1958 roku unowocześniono fermentownię, w latach 1960-1961 wymieniono układy chłodnicze, w 1971 roku zamontowano nową rozlewnię, w 1974 roku zmodernizowano warzelnię. W 1975 roku lwówecki browar został włączony w skład Legnickich Zakładów Piwowarskich. W 1983 roku przeprowadzono kolejną rozbudowę zakładu. W latach 1989-1992 zbudowano nową rozlewnię piwa.

  • 1994
  • W 1994 roku zakład został przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod nazwą Browary Karkonoskie S.A. Podjął się współpracy z czeskim Browarem Vratislavice, od którego kupił licencję na produkcję piwa Premier. Jednocześnie promował na rynku lokalnym własne marki: Książęce Extra, Górnicze, Mocne Dobre, Studenckie i Murzynek. Pomimo wdrożenia programu naprawczego browar nie mógł sobie poradzić z zadłużeniem. W 1998 roku w związku z kłopotami finansowymi ogłoszono jego upadłość.

  • 1999
  • W 1999 roku browar lwówecki został zakupiony przez niemieckiego przedsiębiorcę Wolfganga Bauera, który przeprowadził w nim restrukturyzacje i powołał nową spółkę Browar Śląski 1209 Sp. z o.o. Pomimo odniesionego na rynku regionalnym sukcesu w sprzedaży piwa marki Książęce i Mocne Dobre kłopoty właściciela z Urzędem Celnym spowodowały, że zakład zaprzestał produkcji w 2007 roku. We wrześniu 2007 roku ogłoszono jego upadłość. Nieczynny zakład wystawiono na sprzedaż.

  • 2008
  • W 2008 roku jego zakupem na cele muzealne zainteresowały się władze województwa dolnośląskiego, a wznowieniem produkcji spółka Browar Ciechan Sp. z o.o. W styczniu 2009 roku zawarte zostało porozumienie, na mocy którego spółka Browar Ciechan zobowiązała się wznowić produkcję piwa w Lwówku Śląskim, a Urząd Marszałkowski utworzyć przy zakładzie piwowarskim Muzeum Dolnośląskiego Browarnictwa. W marcu 2009 roku właściciel spółki Browar Ciechan Sp. z o.o. zakupił browar w Lwówku Śląskim. W zakładzie zostały przeprowadzone gruntowne prace remontowe oraz modernizacja i wymiana urządzeń browarniczych[6]. W maju 2010 browar wznowił produkcję piwa. W związku z wycofaniem się Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z otwarcia muzeum piwowarstwa w Lwówku Śląskim, realizacji tego pomysłu podjął się właściciel zakładu. W czerwcu 2010 roku z własnych środków powołał w podziemiach browaru muzeum piwowarstwa dolnośląskiego, prezentujące ponad 400 eksponatów: butelki i zamknięcia do nich; urządzenia do wytwarzania i przechowywania piwa (m.in. lodówka z 1905 r.); kufle, etykiety, szyldy, beczki i skrzynki. Czynna jest tu, dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym zgłoszeniu, ścieżka dydaktyczna, prowadząca przez warzelnię, leżakownię aż do rozlewni.

Archiwalne dokumenty

Poniżej publikujemy zbiór pism i dokumentów, które udało się nam znaleźć w naszym archiwum. Nie są to stare dokumenty i pisma, ale to także historia lwóweckiego browaru.

 

Browar w prasie

Zbiór archiwalnych artykułów o lwóweckim browarze.

Polecamy

polecamy muzeum   

Browar Lwówek

Traugutta 7, Lwówek Śląski
dolnośląskie, 59-600
tel. 75-643-18-80

Newsletter

Śledź nas

© 2013 - Browar Lwówek 1209 | Realizacja Sensorama - Strony Joomla